Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

A+
A-
Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Bodrum Belediyesi Personel A.Ş ile Belediye-İş Sendikası arasında 1 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı. Toplu iş sözleşmesi imza töreni Bodrum Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı.

Bodrum Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleşen imza törenine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye Başkan Yardımcıları Tayfun Yılmaz ile Turgay Kaya, Bodrum Belediyesi Personel A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Aysun Şaşmaz, Belediye-İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Ender Akbay, Sendika Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Cem Özer, il yönetim kurulu üyeleri Mehmet Barut ve Mustafa Akgün ve iş yeri temsilcileri katıldı. 


696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 02/04/2018 tarihde, kamuda çalışan taşeron işçilerin, kurulan belediye şirketlerine geçişleri sağlanmıştı. Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere, iki buçuk yıl boyunca Yüksek Hakem Kurulunun belirlediği sözleşmeye göre ücret, mali ve sosyal haklar belirleniyordu. Bu sözleşmenin sona ermesiyle birlikte Belediye-İş Sendikası ile yeni bir sözleşme imzalandı. 964 Bodrum Belediyesi Personel A.Ş işçisini kapsayan ve 1 yıllık yapılan sözleşmeye göre, günlük taban ücrette artış sağlandı. Ayrıca sosyal haklar ile ilgili iyileştirmeler yapılırken; sorumluluk ve eğitime göre de ücret artışları gerçekleştirilecek.  


İmza töreninde bir konuşma yapan Belediye-İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Ender Akbay, imzalanan sözleşmenin herkes için hayırlı olması dileyerek “Ülkemiz pandemi dolayısıyla zor bir süreçten geçiyor, elimizden geldiğince her iki tarafı da memnun edebilmek için bir şekilde hareket ettik. 1 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalıyoruz. Gelecek yıl haziran ayında tekrar bir araya gelip, toplu iş sözleşmesinin kalan yıllarını görüşeceğiz. Başta belediye başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, herkese hayırlı olsun” diye konuştu. 
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, belediye emekçileri için bugünün büyük bir gün olduğunu belirtirken, “Belediye içerisinde aynı işi yapan arkadaşlarımızın; kadrolu, memur ya da taşeron olarak ayrı tutulmasının arkadaşlar arasında bir eşitsizlik yarattığını düşünüyorduk. Burada bir iyileştirmeye gitmek istedik. Yani eşit işe eşit ücret şeklinde bir dengelemeye gitmeye çalıştık. Bununla ilgili bu zor pandemi sürecinde çok önemli bir çalışmayla mali hizmetler müdürlüğümüz hem bütçemizi hem de gelecek iki yılı da planlayarak, emekçilerimizin bu zor şartlarda desteklenmesi gerektiğini  değerlendirerek değerli sendikamız ile beraber çok önemli bir çalışma yaptı. Benim de çok içime sinen bir çalışma oldu” dedi.


Bodrum’daki yaşam şartlarını bildiklerini ve o yüzden belediye olarak işçileri yapabilekleri maksimum destekle buluşturmaya çalıştıklarını belirten Başkan Aras, “Yeni bir taban ücret belirledik, ayrıca arkadaşlarımızın yaptığı işe göre farklı tazminat oranlarıyla ve destekleriyle yine özellikle sahada ve ofiste çalışan ya da teknik personel veya ağır iş yapan arkadaşlarımızı ayırarak hak ettikleri duruma getirmeye çalıştık. Bize anlayış gösteren değerli sendikamıza teşekkür ederim. Çünkü gerçekten bu salgın şartlarında bizim de şu son dört ayda ciddi bir gelir kaybımız var. Ama buna rağmen arkadaşlarımızın özlük haklarını hiçbir zaman geciktirmedik. Hiçbir zaman onları mağdur etmemeye çalıştık. içime sinen bir çalışma oldu. Önümüzdeki 3 yıla yayarak iyileştirmelerimizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından toplu sözleşme imzalandı.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.