Öğrencilerin Tercihi de Bodrum Oldu

A+
A-
Öğrencilerin Tercihi de Bodrum Oldu

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksek Okulu en çok tercih edilen okullardan oldu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli, eğitim alanında yakalanan önemli bir başarıyı Bodrum Belediye Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirerek kamuoyuyla paylaştı. Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Yat Kaptanlığı  programı, öğrenci tercihlerinde Türkiye’de benzer programlar arasında devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer alırken, yeni öğrenci kabul etmeye başlayan Gemi İnşaatı programı da 13 benzer program arasında Türkiye’de en çok tercih edilen ikinci program oldu.

Bodrum Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğinde elde ettikleri bu başarıyı Bodrum’da yaşayan vatandaşlar ile  paylaşmak istediklerini belirten Prof. Dr. Tuncay Kuleli; “Üniversite sınavları bitti ve yerleştirmeler yapıldı. Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu bu yıl yapılan üniversite sınavı sonrası yat inşaatı programında devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı. Bu yıl açılan Gemi İnşaatı programına da ilk defa öğrenci kabul edilirken, bu program da  13 benzer program arasında Türkiye’de en çok tercih edilen ikinci okul oldu.

Tabi biz bu başarıyı şöyle değerlendiriyoruz. Bodrum’un uluslararası bir marka değeri var. İkincisi de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi özellikle son 2 yılda bilimsel, araştırma ve öğretim kalitesi anlamında inanılmaz bir yükseliş sergiledi. 195 devlet üniversitesi arasında memnuniyet sıralamasında ilk 10 içerisinde yer aldı. Yani Bodrum’un marka değeri ile MSKÜ gibi eğitim öğretimde belli bir kaliteye ulaşmış bir üniversitenin bu ikili iş birliği ortaya övünebileceğimiz bir başarıyı çıkardı. 195 üniversite arasında Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulumuzun bir programda Türkiye 1.si, diğer bir programda Türkiye 2.si olması bizler için çok değerli. Yerel yönetimlerle üniversitelerin sağlıklı iş birliklerinin ne kadar güzel sonuçlar ortaya çıkaracağının en güzel göstergesi oldu. Bu bir dayanışmanın sonucudur. Biz belediye başkanımızla birçok alanda iş birliği ve istişare yapıyoruz. En son gemi inşaat programımız açılmaya karar verildiğinde dersliklerimiz ve atölyelerimiz yoktu. Biz durumu sayın başkana ilettik ve sağ olsun başkanımız okulumuzun ihtiyacı olan derslik atölye ve hocalarımız için gerekli olan çalışma ofislerinin yapılmasını sağladı. Özellikle bilime, eğitime ve üniversitemize yapmış olduğu katkılardan dolayı şahsım ve üniversitem adına belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.

Şanlurfa’dan, Ordu’dan, Samsun’dan, Adana’dan, Antalya’dan, Uşak’tan neredeyse Türkiye’nin bütün illerinden öğrencilerimiz tercihlerinde okulumuzu tercih etmişler. 18 yaşında da 47 yaşında da öğrencimiz var. İnşallah toplamda 113 öğrenci ile bu dönem eğitim öğretim faaliyetlerimize başlayacağız” diye konuştu.

‘Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu bizim gurur kaynağımızdır’ diyerek sözlerine başlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulumuz yaklaşık 2012 yılından beri yat kaptanlığı programını yürütmekteydi. Bu yılda Gemi İnşaatı programı öğrenci kabul etmeye başlıyor. Bu bizim hep istediğimiz ve hayal ettiğimiz bir şeydi zaten. Çünkü Bodrum yüzlerce yıldır gemi inşaatı ve daha sonraki servis işiyle uğraşan denizcilere sahip” diye konuştu

Bodrum’un turizmde en önemli markası olan mavi yolculukta kullanılan gulet, tirhandil, ayna kıç ve süngerci teknelerinin Bodrumlu ustalar tarafından geleneksel yöntemlerle yapıldığını söyleyen Başkan Aras, “Artık günümüzde dünya ile rekabet etmek istiyorsanız bunlar daha bilimsel yapılması gereken işler. Ben o yüzden bölgede böyle bir yüksekokulun olmasını önemsiyorum ve hatta bu işin gelecekte bir denizcilik fakültesine kadar gidecek bir çığır açacağını düşünüyorum” dedi.

Sektöre ciddi bir işgücü sağlayacak olan bu atılıma tüm Bodrum’un sahip çıkması ve destek olması gerektiğini kaydeden Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bağışçıların da gücüyle Bodrum’daki eğitim olanaklarını artırmak durumundayız. Özellikle böyle istihdam yaratacak olan şeylerde, desteklerin çok büyük önemi var. Okulumuzun Türkiye’de en çok tercih edilen üniversiteler arasında olması bizi gururlandırdı. Denizde çalışan arkadaşlarımızın bu işin eğitimini alarak hayatlarına devam etmeleri onların da kariyer planlaması açısından önlerini açacaktır. Burada iş bulamama sorunu yok, personel sorunu var. Ne kadar eğitim almış personel olursa olsun, sektörde o arkadaşlarımıza iş var.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.