Muğla Valisi Esengül Civelek Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Oldu

A+
A-
Muğla Valisi Esengül Civelek Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Oldu

Muğla’da üç yıldır vali olarak görev yapan Esengül Civelek Cumhurbaşkanı Baş Danışmanlığı’na atandı.

Türkiye’nin Lale Aytaman’dan sonra ikinci kadın valisi olan Esengül Civelek, üç yıldır sürdürdüğü Muğla valisi görevinden, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na atandı. Dün yayınlanan valileri kararnamesi ile birlikte, Esengül Civelek kimdir sorusu en çok aratılan konu başlıklarından oldu. İşte Esengül Civelek’in hayatı ve görevleri..

ESENGÜL CİVELEK KİMDİR?

Esengül Civelek, 1958 yılında Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğmuştur. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1980 yılında Maliye Bakanlığı’nda devlet görevine başlamıştır. Daha sonra sırasıyla Türkiye Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş, Uluslararası Haber Ajansı A.Ş, Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünde üst düzey görevlerde bulunmuştur. 22 Mayıs 2010 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı müsteşarlığına atanmış ve 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararıyla Yalova Valiliği’ne getirilmiştir. 15 Eylül 2014 tarih ve 6780 nolu müşterek kararname ile Kırklareli Valiliği’ne, 21 Haziran 2017 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile Muğla Valiliği’ne atanmıştır. Esengül Civelek son olarak dün yayınlanan valiler kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine atanmıştır. Esengül Civelek, evli ve iki çocuk annesidir.

1991-1995 yılları arasında Muğla Valiliği yapan Lale Aytaman’dan sonra Türkiye’nin ikinci kadın valisidir; ayrıca Muğla’nın da Lale Aytaman’dan sonraki ikinci kadın valisidir. Eşi İsmet Gürbüz Civelek 2003 yılında Hatay Valisi iken yaşamını yitirmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.