Bodrum’da ‘Artemisia’ denize indirildi

A+
A-
Bodrum’da ‘Artemisia’ denize indirildi

Bodrum’da Halikarnas Kürek Takımı’na kazandırılan ve ‘Artemisia’ yarış teknesi denize indirildi.

Bodrum’da her geçen gün ilgi gören kürek sporuna destek olan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Halikarnas Kürek Takımı’na kazandırılan yarış teknesinin isim verme merasimine katıldı. Başkan Aras, ‘ Üç tarafı denizlerle çevrili olan Bodrum’da su sporlarına çok önem vermek durumundayız.’ dedi. Aras ilçede bu sporun yaygınlaşmasına önayak olan eski Milli Sporcu Celal Gürsoy’a teşekkür ederek şunları söyledi:

“Özellikle Bodrum’da yaşayan insanlar için kürek çok uygun bir spor dalıdır. Türkiye’de milli takımlar seviyesinde 65 yılını bu spora adayan Celal Gürsoy’un burada olması bizim için bir şanstır. Büyük bir başarı göstererek 157 sporcuyu bünyesinde toplamış yine gençleri de bir taraftan yetiştiren bir hocamızdır. Bodrum gün geçtikçe büyüyor ve insanların sosyal ihtiyaçları her geçen gün ön plana çıkmakta. Bunun için de en uygun alan olan, üç tarafı denizlerle çevrili yarımadamızda su sporlarına çok önem vermek durumundayız. Bununla ilgili yelken kulüplerimiz var, çok önemli görevler yapıyorlar. Dünya şampiyonları Avrupa şampiyonları çıkartıyorlar. Yine Bitez’de, bir motorsuz su sporları merkezini kazandırmak için çalışmalar sürüyor. Biz de, belediye olarak diğer branşlarda da elimizden gelen desteği veriyoruz.” dedi.

Etkinlikte, teknenin adının kısa hikayesinden bahseden Celal Gürsoy, tekneye Artemisia adını verdiklerini ifade etti. Gürsoy, “Halikarnas’ın tarihinde en önemli şahıs Artemisia. 1. Artemisia cengaver bir amiral, tarihin ilk kadın amirali. 2. Artemisia ise Mausoleum’u inşa eden, Bodrum’u Rodoslulardan kurtaran, çok tanınmış önemli bir şahsiyet. Biz de Artemisia adını vererek kulübe yakışır bir isim vermiş olduk” dedi.

Konuşmaların ardından, Başkan Aras ve beraberindekiler, yeni kürek teknesi Artemisia’nın kulüp sporcuları ile Bitez Koyu’nda kürek çekmesini yakından izlediler. Etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Fatih Uzunlulu, Bodrum Halikarnas Kürek Kulübü Başkanı Celal Gürsoy ile kürek tutkunları katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.